Kako prepoznati refabrikovan laptop
U poslednje vreme, mnogi se pitaju šta znači refabrikovan laptop. Postoji mnogo zabune i netačnih informacija o razlici između polovnih i refabrikovanih uređaja. Važno je razjasniti da, iako postoje sličnosti, postoji bitna razlika kada je u pitanju refabrikovanje laptopova – a to je proces obnove koji garantuje kvalitet i pouzdanost uređaja. Evo šta treba da znate o refabrikovanim laptopovima i zašto je važno imati sertifikat ili oznaku koja potvrđuje da je uređaj refabrikovan.
Polovni laptopovi imaju na sebi bilo kakav trag koriscenja ( veci ili manji) i svrstavaju se po klasama A , B i C, isto to imaju i Refabrikovani laptopovi ali u tom slucaju su to Polovni Refabrikovani laptopovi. Pravi i kompletno refabrikovan laptop je isto kao Nov laptop samo sa oznakom „refurbished“ i propratnom dokumentacijom iskljucivo u vakum pakovanju.Tako da nemojte da Vas zavaravaju razni preprodavci Refurbished laptopova koji iste prodaju kao da su Refurbished a u stvari su to polovni laptopovi u malo boljim stanjima, cak neki i u losim stanjima sa ostecenjima sto je nedopustivo i za fabricke polovne laptopove, gde oni na sebi nemaju nikakvu oznaku, a kamoli da im u biosu ili u Windowsu stoji posebna kodna oznaka koju svaki Refurbished laptop mora imati, a da ne pricamo o tome da nisu u vakum pakovanju kao Novi.
Šta Znači Refabrikovan Laptop?
Refabrikovan laptop je prethodno korišćen uređaj koji je prošao kroz detaljan proces obnove kako bi se vratio u gotovo novo ili „kao novo“ stanje. Ovaj proces uključuje:
- Temeljno čišćenje spoljašnjosti i unutrašnjosti uređaja.
- Zamenu oštećenih ili istrošenih delova novim, originalnim delovima.
- Testiranje svih funkcija kako bi se osiguralo da uređaj radi besprekorno.
- Ažuriranje softvera i operativnog sistema po potrebi.
Cilj refabrikacije nije samo obnavljanje izgleda uređaja, već i poboljšanje performansi i pouzdanosti kako bi se pružilo iskustvo slično novom uređaju.
Refabrikovan laptop može biti uređaj koji je prethodno bio korišćen kao izložbeni model ili ga je koristilo fizicko lice ili firma. Kada se prodavci ili proizvođači odluče da povuku ili zamene izložbene modele ili polovne modele ovi uređaji se mogu prodati ili preneti na refabrikaciju kako bi bili pripremljeni za prodaju kao refabrikovani.
Kada kupujete refabrikovan laptop , trebalo bi da dobijete visokokvalitetan uređaj koji je prošao kroz proces obnove kako bi se osigurala njegova funkcionalnost i performanse. Važno je potražiti odgovarajuću dokumentaciju i sertifikate koji potvrđuju da je uređaj prošao kroz refabrikaciju i da dolazi sa odgovarajućom garancijom.
Zašto je važno imati sertifikat refabrikacije?
Važno je imati sertifikat ili oznaku koja potvrđuje da je uređaj prošao kroz proces refabrikacije. Ovo garantuje:
- Kvalitet obnove i pouzdanost uređaja
- Postojanje garancije koja pokriva osnovne delove i radne karakteristike
- Transparentnost u vezi sa istorijom i stanjem uređaja
- Naziv firme koja je radila Refabrikaciju
Proces refabrikacije
Proces refabrikacije laptopa obično obavljaju specijalizovane kompanije ili servisi koji se bave obnovom elektronskih uređaja. Ove kompanije imaju stručnjake koji se bave detaljnim pregledom i popravkom polovnih uređaja kako bi ih vratili u funkcionalno stanje koje je što bliže novom.
Kada je reč o sertifikatima ili standardima, postoji nekoliko organizacija ili programskih inicijativa koje mogu sertifikovati ili nadgledati proces refabrikacije. Neke od ovih organizacija uključuju:
- Microsoft Authorized Refurbisher (MAR): Ovo je program koji omogućava odabranim partnerima da obnove i prodaju refabrikovane Windows uređaje. Partneri koji su deo ovog programa moraju zadovoljiti određene standarde kvaliteta i obuke.
- Electronics Reuse and Recycling Alliance (TERRA): Ova organizacija promoviše održivo korišćenje elektronike i ima programe sertifikacije za kompanije koje se bave obnovom uređaja.
- ISO Standard: Neki servisi za obnovu elektronike mogu biti sertifikovani prema ISO standardima koji se odnose na kvalitet, upravljanje procesima i održivost.
Kada kupujete refabrikovani laptop, dobro je da proverite da li prodavac poseduje odgovarajuće sertifikate ili je deo programa koji garantuje određeni nivo kvaliteta i transparentnosti u procesu obnove. Ovo može biti ključno za osiguranje da dobijate visokokvalitetan uređaj koji će zadovoljiti Vaše potrebe.
Šta Treba Da Ima Refabrikovan Laptop?
Kada kupujete refabrikovani laptop, obratite pažnju na sledeće karakteristike kako biste bili sigurni da dobijate kvalitetan proizvod:
- Oznaka refabrikacije: Svaki refabrikovan uređaj trebalo bi da ima sertifikat ili oznaku „Refurbished“ na uređaju ili kutiji. Na svakom laptopu ukucate u polju search „run“ pa zatim u polju run„msinfo32“ pa Vam izlazi System Information gde mozete videti npr System SKU -00000000000 ili 23498000034 ili 1LN64UC#AC1, sve su ovo u pitanju novi ili polovni fabricki laptopovi a kada je laptop refabrikovan bilo bi 1LN64UR#AC1, znaci pojavljuje se uvek ispred # slovo R koje oznacava pravu refabrikaciju.
- Garancija: Potražite uređaje sa adekvatnom garancijom koja pokriva barem osnovne delove i radne karakteristike.
- Testiranje Performansi: Proverite da li je uređaj testiran na performanse kako biste bili sigurni da će odgovoriti vašim potrebama.
Za još korisnih saveta, posetite naš sajt, Instagram ili Facebook stranicu.